zmiany po 1 lipca 2016r. :: Gospodarka odpadami na terenie miasta Gdańska
Segregacja w Gdańsku zmiany po
1 lutego 2020r.
harmonogramy odbioru odpadów Czyste Miasto Gdańsk sektory
złóż deklarację ile zapłacę? co i gdzie
wrzucać?
pojemniki trudne
pytania
podstawy
prawne

zmiany po 1 lipca 2016r.

Od 1 lipca 2016 segregujemy w Gdańsku dodatkowo SZKŁO! (pobierz ulotkę) (pobierz plakat)

Do dotychczasowych pojemników na suche i mokre w twojej wiacie śmietnikowej dojdzie teraz trzeci – na SZKŁO!
Będziesz do niego wrzucał szklane opakowania, takie jak butelki i słoiki ze szkła bezbarwnego oraz kolorowego.
Pamiętaj, aby przed wrzuceniem do pojemnika na szkło opróżnić opakowania z zawartości, odkręcić z nich nakrętki i zdjąć gumowe uszczelki.
Wszystkie nieruchomości, które zadeklarowały selektywną zbiórkę odpadów zostaną wyposażone w pojemniki na szkło, za wyjątkiem domów jednorodzinnych, dla których dostarczony zostanie pakiet startowy 6 worków.
Worki na szkło będą sukcesywnie uzupełniane: za każdy wypełniony worek otrzymasz nowy.
Pojemniki i worki na szkło będą koloru ZIELONEGO.

SZKŁO – zasady segregacji

Do pojemników (worków) na szkło wrzucamy: 
opróżnione z zawartości opakowania ze szkła białego, zielonego, brązowego bez nakrętek, etykiet, zacisków i gumowych uszczelek tj.:, butelki i słoiki szklane po napojach i żywności butelki po napojach alkoholowych szklane opakowania po kosmetykach 
 
Do pojemników (worków) na szkło nie wrzucamy:
szkła stołowego, fajansu, porcelany, ceramiki, kryształów, luster i szkła zbrojonego, żaroodpornego, okiennego, okularowego, żarówek, lamp jarzeniowych, fluorescencyjnych i rtęciowych, szyb samochodowych, reflektorów, izolatorów, ekranów i lamp telewizyjnych, termometrów, strzykawek, zniczy, zakrętek, kapsli, korków, baterii, akumulatorów

PAMIĘTAJ!!!

  • nie tłucz szkła przed wyrzuceniem
  • wrzucaj opakowania opróżnione z zawartości

DEKLARACJE - czy trzeba je zmieniać?

Osoby prywatne (czyli tzw. nieruchomości zamieszkałe)
Nie musisz nic robić. Dotychczas złożone deklaracje pozostają aktualne!
Jeżeli segregujesz odpady SITA PÓŁNOC Sp. z o.o. dostarczy Ci dodatkowy pojemnik (budynki wielorodzinne) bądź komplet worków (budynki jednorodzinne).
 
FIRMY, INSTYTUCJE (czyli tzw. nieruchomości niezamieszkałe)
Deklaracje złożone przez firmy muszą być skorygowane.Trzeba to zrobić przed 1 lipca 2016.
Firma, która zadeklarowała zbiórkę selektywną musi złożyć korektę deklaracji, w której zamówi pojemnik na SZKŁO.

zmiany po 1 lipca 2013r

  • Nowe zasady odbioru odpadów zaczęły obowiązywać 1 lipca 2013 roku. Zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej - do 2020 roku poziom recyclingu, czyli odzysku odpadów i przygotowania ich do ponownego przetworzenia powinien osiągnąć w naszym kraju: dla papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła  - co najmniej 50%, a dla odpadów budowlanych i rozbiórkowych (innych, niż niebezpieczne) – co najmniej 70%.
  • Od 1 lipca 2013 już nie właściciel nieruchomości, ale gmina odpowiedzialna jest za zorganizowanie i nadzór nad wywożeniem odpadów z całego miasta.
  • Odpady są odbierane z tych samych miejsc co dotychczas, zmienił się jedynie podmiot, który organizuje wywóz – to już nie jest firma prywatna, a gmina.
  • Zabierane są wszystkie odpady komunalne. Tak więc nie opłaca się podrzucanie odpadów bo gmina w ramach opłaty zabiera każda ilość odpadów suchych, mokrych, ponadgabarytowych, opon, zielonych i surowców wtórnych zbieranych w kolorowych pojemnikach. Dodatkowo można oddać za darmo w PSZOK-u w Zakładzie Utylizacyjnym w Gd-Szadółkach każdą ilość odpadów niebezpiecznych, elektrośmieci oraz do 2 ton/rok budowlanych i remontowych.
  • Na zmianach najlepiej wyjdą osoby segregujące odpady. Segregujący będą za wywóz płacić mniej, niż ci którzy odpadów nie segregują.
Gdańsk
wątpliwości? skontaktuj się z nami!