Idea less waste
IDEA LESS WASTE – czyli produkuj mniej odpadów!
Opakowania po jogurtach, kartony po mleku, foliowe woreczki jednorazowe, pudełka po kosmetykach, ulotki i gazetki reklamowe, środki higieniczne, waciki kosmetyczne, ręczniki papierowe… To tylko niektóre z odpadów, które codziennie wyrzuca każdy z nas. Rocznie produkujemy ich ponad 300 kg w przeliczeniu na jednego mieszkańca (GUS, Raport na temat środowiska 2019 r.).
LESS WASTE to idea promująca styl życia, którego celem jest ograniczenie ilości wytwarzanych odpadów poprzez ograniczenie konsumpcji. Swoje działanie opiera na zasadzie 6R:
- Refuse, czyli odmawiaj
– nie używaj słomek do napojów,
– owoce i warzywa kupuj na wagę bez dodatkowych opakowań,
– nie przyjmuj ulotek do skrzynki pocztowej,
– nie sięgaj po niepotrzebne gadżety
– rezygnuj z papierowych biletów i potwierdzenia zapłaty
– pij wodę z kranu zamiast butelkowanej
– wybieraj lody w wafelku a nie w kubeczku
- Reduce, czyli ograniczaj
– zamiast opakowań jednorazowych używaj przedmioty wielokrotnego użytku:
– zamiast foliowej torby weź na zakupy materiałową,
– woreczki śniadaniowe zastąp pudełkiem na lunch,
– używaj wielorazowe pieluszki, płatki kosmetyczne, kubeczki menstruacyjne
– drukuj dwustronnie
– rób świadome zakupy – nie kupuj na zapas
- Reuse, czyli używaj ponownie
– niepotrzebne ubrania, meble, zabawki – przekaż potrzebującym
– słoiki wykorzystaj na przetwory lub do przechowywania żywności
– wykorzystuj ponownie torebki na prezenty
– pudełko po butach użyj do przechowywania drobiazgów
– słoik po świecy użyj jako doniczkę lub wazon
- Repair, czyli naprawiaj,
– korzystaj z usług krawca lub szewca
– popsuty zegarek oddaj do zegarmistrza
– oddaj do naprawy zepsuty sprzęt domowy
– zniszczone meble oddaj do naprawy lub renowacji
- Recycle, czyli segreguj odpady, aby trafiły do recyklingu
– jeśli to możliwe, wybieraj produkty, które nadają się do recyklingu,
– segreguj odpady zgodnie z gdańskim systemem do 5 pojemników
Pamiętaj!
- Do pojemnika z metalami i tworzywami sztucznymi wrzucaj puste zgniecione puszki
i plastikowe butelki, wieczka od słoików, plastikowe opakowania, zgniecione kartony po sokach i mleku (tzw. tetrapaki). - Słoików i butelek wrzucanych do pojemnika na szkło nie musisz myć, ale przed wyrzuceniem zdejmij kapsle i nakrętki.
- Do papieru wrzucaj tylko czyste opakowania, gazety czy tekturę, odklej taśmę z kartonu i zgnieć go, żeby zostawić w pojemniku miejsce dla innych.
- Pamiętaj, żeby resztek mięsa nie wrzucać do pojemnika na bio. Trafić tam mogą przede wszystkim resztki roślinne, takie jak obierki warzyw i owoców, ale także skorupki jaj czy fusy po kawie i herbacie.
- W pojemniku na odpady resztkowe powinny znaleźć się tylko te odpady, które nie nadają się do recyklingu
Postępuj odpowiedzialnie z odpadami nietypowymi i niebezpiecznymi
- Odpady wielkogabarytowe (np. meble, dywany, duże zabawki) wystaw zgodnie z harmonogramem przy altanie śmietnikowej.
- Odpady budowlane i remontowe (np. brodziki, wanny, muszle klozetowe, umywalki, gruz, drzwi, okna) zawieź do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) – bezpłatnie do 2 ton na rok lub zamów usługę komercyjną (np. torbę typu big-bag).
- Odpady niebezpieczne (np. świetlówki, akumulatory, farby, przepracowane oleje, przeterminowane leki) zawieź do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) lub oddaj podczas objazdowej zbiórki odpadów niebezpiecznych (OZON).
- Duży zużyty sprzęt RTV i AGD (np. telewizory, pralki, lodówki, zmywarki) oddaj
w sklepie przy zakupie nowego sprzętu, zawieź do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) lub oddaj podczas objazdowej zbiórki odpadów niebezpiecznych (OZON). Możesz również zamówić usługę odbioru z domu
w Gdańskich Usługach Komunalnych (tel. 58 722 01 00). - Drobny zużyty sprzęt RTV i AGD (np. telefony, aparaty, ładowarki, lokówki, suszarki do włosów) i baterie – oddaj w sklepie przy zakupie nowego sprzętu, wrzuć do specjalnego czerwonego pojemnika na drobne elektroodpad, zawieź do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) lub oddaj podczas objazdowej zbiórki odpadów niebezpiecznych (OZON).
- Rot, czyli kompostuj
Kompostowanie to najlepszy sposób, aby uzyskać własny materiał do użyźniania gleby, a przy tym zagospodarować odpady, które powstają w naszej kuchni czy ogrodzie.
Część bioodpadów zamiast do kontenera może trafić do naszego kompostownika i po pewnym czasie zmienić się w użyteczny nawóz. Kompostowanie jest teraz możliwe nie tylko w przydomowych ogródkach, ale także w mieście. Na rynku można znaleźć wiele modeli kompostowników do trzymania w mieszkaniu lub na balkonie, a utworzoną materię można wykorzystać do uprawy roślin doniczkowych.
Pamiętaj!
Kompostownik można kupić albo zrobić:
– Gotowy kompostownik ogrodowy można kupić w sklepie lub markecie ogrodniczym. Sprawdza się zwłaszcza w małych ogrodach, gdzie nie powstaje dużo odpadów biodegradowalnych.
– Drewniany kompostownik o budowie ażurowej można wykonać samodzielnie z desek lub zaimpregnowanych belek, ułożonych tak, aby zapewnić dostęp powietrza do warstw kompostu.
– Kompostowanie w pryzmie to najprostszy sposób kompostowania, polega na układaniu warstwami materiałów biodegradowalnych.