Przejdź do zawartości strony Przejdź do menu Przejdź do menu pomocniczego
BIP

Rozmiar czcionki:

Kontrast:
Wyszukiwarka:

Jak często odbierane są odpady?

Szczegółowy harmonogram odbierania odpadów jest dostępny na stronie internetowej www.czystemiasto.gdansk.pl, tutaj. Można tam sprawdzić, jaki rodzaj odpadów i w jakim dniu zostanie odebrany z konkretnego miejsca w tym także odpady wielkogabarytowe, niebezpieczne, zielone, itp.

Kto jest odpowiedzialny za przygotowanie miejsca gromadzenia odpadów?

Zgodnie z zapisami Regulaminu ucpg, to właściciele nieruchomości, a nie Gmina są zobowiązani do wyznaczenia i odpowiedniego przygotowania we własnym zakresie i na własny koszt miejsc gromadzenia odpadów (MGO), umożliwiających rozmieszczenie pojemników i worków z uwzględnieniem segregacji odpadów. Organizacja MGO powinna odbywać się na podstawie wytycznych określonych w przepisach Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. 

Brak odbiorów w związku z brakiem dopełnienia formalności deklaracji, dlaczego zabrano pojemnik z nieruchomości niezamieszkanej?

W związku ze zmianami w Systemie GOK w Gdańsku wprowadzonymi od 1 lutego 2020 r. służby komunalne prowadzą stopniowe, sukcesywne wycofywanie gminnych pojemników z nieruchomości niezamieszkanych. 

W związku z powyższym właściciele nieruchomości niezamieszkanych powinni, w  celu  zapewnienia ciągłości usługi, z dniem 01.02.2020 r. wyposażyć nieruchomość w pojemniki do segregacji (5 frakcji) oraz złożyć deklarację zmieniającą wysokości opłaty z datą obowiązywania od 01.02.2020 r., wskazując ilość i wielkość pojemników do odbioru oraz częstotliwości ich odbioru. 

 

Nową deklarację złożyć należy w Biurze Obsługi Klienta ul. Partyzantów 36 (budynek D) po wcześniejszym umówieniu telefonicznie (58) 731 64 64 lub przesłać pocztą na wskazany powyżej adres. Właściciele  nieruchomości  niezamieszkanych  mają  możliwość  zakupienia własnych pojemników lub wydzierżawienia dotychczasowych pojemników od firmy świadczącej usługę odbioru odpadów w danym sektorze. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.czystemiasto.gdansk.pl  

Czy zamiast pojemnika przed domem, mogę wystawiać worki o tej samej pojemności?

Obowiązkowym wyposażeniem nieruchomości wielolokalowych są pojemniki na wszystkie frakcje, natomiast dla zabudowy jednorodzinnej obowiązkowe są pojemniki na frakcję BIO i resztkowe oraz worki dla frakcji papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne.

W przypadku krótkotrwałego zwiększenia ilości bioodpadów i odpadów zielonych (np. trawa, liście) dopuszcza się stosowanie worków kompostowalnych oraz innych worków na odpady resztkowe, papier, szkło oraz metale i tworzywa sztuczne o pojemności od 80 l do 120 l. Kolorystyka stosowanych worków powinna być zgodna z kolorystyką stosowanych pojemników.

Gdzie mogę zgłosić bałagan na terenie altany i w jej sąsiedztwie?

Zgodnie z prawem porządek w altanie i na terenie nieruchomości to obowiązek właściciela nieruchomości lub jej zarządcy. Firma odbierająca odpady nie sprząta w altanie. Wykonawca odbiera jedynie odpady z pojemników.