Warto podkreślić, że wszyscy, którzy będą chcieli skorzystać z Objazdowej Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych nie będą ponosić z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów. Usługa jest finansowana z comiesięcznych opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów.
Pozbądź się odpadów niebezpiecznych
W sobotę 1 kwietnia we wszystkich dzielnicach Gdańska pojawi się pojazd OZON, czyli Objazdowej Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych. To jeden ze sposobów, dzięki któremu mieszkańcy w wygodny, ale i odpowiedzialny mogą pozbyć się odpadów niebezpiecznych, które w żadnym wypadku nie mogą trafić do zwykłych pojemników, w altanach śmietnikowych.
Zgodnie z polskim prawem, niektóre kategorie odpadów niebezpiecznych można też oddawać w sklepach czy marketach spożywczych. Często przy wejściu lub w głównych ciągach komunikacyjnych można znaleźć pojemniki na żarówki, świetlówki, tusze do drukarek, czy baterie. W marketach sprzedających akumulatory samochodowe musi być zapewniona możliwość oddania tych już zużytych. Podobny obowiązek mają sklepy RTV/AGD. Sprzedawca odbierze od nas stary, zużyty sprzęt, gdy kupujmy tam nowe urządzenie z tej samej kategorii. W części aptek znajdziemy pojemniki na przeterminowane leki. Ich lista dostępna jest na stronie www.czystemiasto.gdansk.pl.
Wracając do elektroodpadów, te wielkogabarytowe (zmywarki, pralki, lodówki itp.) odbiera z naszych domów spółka miejska – Gdańskie Usługi Komunalne (GUK). Odbywa się to bez żadnych dodatkowych opłat. Wystarczy umówić się na dogodny termin. Natomiast te mniejsze i drobne można wyrzucać do tzw. czerwonych pojemników na elektroodpady. Jest ich blisko 100 – w różnych częściach miasta.
Na czym polega OZON? Co można przekazywać do utylizacji?
Objazdową Zbiórką Odpadów Niebezpiecznych również zajmuje się GUK. Na liście zużytych i zepsutych przedmiotów oraz opakowań, które odbierają pracownicy spółki, są:
- Termometry, lampy rtęciowe, świetlówki
- Środki ochrony roślin i ich opakowania
- Rozpuszczalniki, odczynniki chemiczne
- Farby, lakiery oraz opakowania po nich
- Smary, środki do konserwacji drewna i metali
- Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny: niesprawne telefony komórkowe, roboty kuchenne, suszarki, żelazka itp.
- Zużyte baterie i akumulatory
- Przepracowane oleje
- Przeterminowane lub częściowo wykorzystane leki
- Igły, strzykawki i inne odpady o charakterze medycznym (pochodzące z gospodarstw domowych, zabezpieczone i zapakowane)
W tym roku OZON został zaplanowany na 1 kwietnia.
– Ekipa GUK będzie czekać na mieszkańców o konkretnych godzinach w wyznaczonych punktach. To dogodne miejsca zarówno dla pieszych, jak i dla osób, które zechcą przyjechać samochodem – zapowiada Olga Goitowska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. – Chciałabym też zaznaczyć, że są kategorie odpadów, które mogą być dostarczane wyłącznie bezpośrednio do Zakładu Utylizacyjnego i ta zbiórka ich nie obejmuje. To przede wszystkim papa, a także azbest, którego transport i utylizacja objęte są szczególnymi procedurami bezpieczeństwa – dodaje dyr. Goitowska.
OZON to usługa dedykowana mieszkańcom Gdańska. Podmioty gospodarcze w Polsce są zobligowane do utylizacji odpadów niebezpiecznych na zasadach komercyjnych. Szczegółowe informacje na temat gospodarki odpadami można znaleźć na stronie internetowej Czyste Miasto Gdańsk oraz na profilu facebook.com/CzysteMiastoGdansk.